Ze względu na substancje używane do badań naukowych, każde pomieszczenie, w którym pracują ludzie powinno być wyposażone w taki sposób, aby stanowiska pracy były bezpieczne oraz wygodne.

Projektowanie laboratorium powinno odbywać się ze szczególnym uwzględnieniem głównie tych kwestii. Z uwagi na wytwarzanie się oparów oraz gazów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w ich zasięgu, pomieszczenie laboratorium musi być odpowiednio wentylowana za pomocą wydajnych wentylatorów.

Meble laboratoryjne nie tylko powinny być wykonane z materiałów, które gwarantują łatwe ich utrzymanie w czystości, ale są odporne na działanie kwasów, i innych odczynników używanych podczas badań i doświadczeń. Nieodzownym meblem, w jaki wyposaża się zarówno laboratorium chemiczne, jak również laboratorium mikrobiologiczne jest dygestorium. Ma ono wygląd przeszklonej szafy, w której znajduje się dodatkowy wyciąg i wentylator odprowadzający szkodliwe opary chemiczne, a także chroni osobę przeprowadzająca badania przed bezpośrednim działaniem mikroorganizmów poddanych doświadczeniu.

Projektując laboratorium przede wszystkim należy brać pod uwagę bezpieczeństwo pracowników. Właśnie temu służą specjalistyczne urządzenia i meble laboratoryjne, które łatwo utrzymać jest w czystości, ale także skutecznie chronią nawet przed eksplozją w wyniku połączenia się różnych odczynników chemicznych. W takich warunkach, przy użyciu nowoczesnych technologii wyniki i analizy przeprowadzonych badań są również pewne i wiarygodne.